CHP Ortahisar’da ‘değişim’: ‘Kıyasıya yarış Batmaz’ın’

TRABZON – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortahisar ilçe kongresi bugün yapıldı. Mevcut başkan Fatih Suat Oyman ile yarışan Haluk Batmaz CHP’nin yeni Ortahisar İlçe Başkanı seçildi.

Kent merkezinde bir restoranda gerçekleştirilen kongreye CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, İstanbul Milletvekili Taşkın Özer, Rize Milletvekili Tahsin Ocak, eski Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları, muhtarlar ve partililer katıldı. Kentin en büyük ilçesi olan Ortahisar’daki kongreye partililer yoğun ilgi gösterdi.

Kongreye Divan Başkanlığı’nı İstanbul Milletvekili Taşkın Özer yaptı. Batmaz’ın ekibi beyaz liste, Oyman’ın ekibi mavi liste ile yarıştı.

SUİÇMEZ: AYAĞA KALKIP TEKRAR BU ULUSUN UMUDU OLMALIYIZ

Konuşmalar ile başlayan kongrede CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, hem Trabzon hem de Türkiye’de cumhuriyet değerlerine ve Atatürk devrimlerine karşı yapılacak her hareketin karşısında olacaklarını dile getirdi.

“Ülkede yaşanan tehlikenin farkında olduklarını” dile getiren Suiçmez, “Demokrasiyi bir amaç değil, araç gören ve her şeyi iki dudak arasına bağlayan bir kişinin günlük tavırları doğrultusunda ülkenin siyaseti, ekonomisi, dış politikası şekilleniyor. Baktığımızda bundan sağlıklı sonuç çıkması zaten mümkün değildi. Ülkemiz gittikçe karanlığa çekiliyor. CHP’ye dünden daha fazla görev düşüyor. Şimdi yakın zamanda hepimiz çok önemli bir seçim geçirdik. Seçimin sonuçlarını elbette tartışmalıyız, birbirimizi eleştirmeliyiz ve artık uzunca bir süre geçti. Ayağa kalkıp, tekrar bu ulusun umudu olmalıyız” dedi.

CHP’ye yaşanan süreçle ilgili konuşmadığına yönelik eleştirilere de cevap veren Suiçmez, partisinin önemli bir süreçten geçtiğini ve bir tercih aşamasında olduğunu dile getirdi.

Sibel Suiçmez


‘TARTIŞMA YERİ KÜRSÜLERDİR’

“Önümüzde tercih yapmamız gereken çok önemli bir husus var. Bu tercih, kişisel kesinlikle olmamalıdır” diyen Suiçmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu tercih, partimizin sağa doğru yönelik siyasi politikalarına devam edip etmeyeceği mi, yoksa yönünü sola mı döneceği yönünde olmalıdır. Ve böylece de olacaktır. Esas tartışmamız gereken husus budur. Şu ana kadar yapılanların hiçbirinin CHP’ye bir artı getirdiğini düşünmeyenlerdenim. Kamuoyu üzerinden, sosyal medya üzerinden yürütülen parti üzeri tartışmaların CHP’ye örgüt işine karışmadığı gibi şu anda da konuşmuyorum. Konuşmamamın nedeni fikrimin olmamasından değil örgütlüğe olan inancımdandır.

Tartışma yeri bu kürsülerdir. Buralarda konuşacağız, sizler buralarda düşüncelerinizi ifade edecekseniz, örgütümüzün düşüncesi ortaya çıkacak ondan sonra ben elbette konuşacağım. Sürenin başlangıcında Sibel Suiçmez olarak yapacağım her konuşma partimizin tümünü bağlayacağı için bugüne kadar sustum. İl kongresi tamamlanıncaya kadar örgütümüzün görüşü çıkıncaya kadar susmaya devam edeceğim.”

OCAKLI: HEDEFİMİZ YEREL SEÇİMLER

Rize’den 46 yıl sonra 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde CHP milletvekili olarak seçilen Tahsin Ocaklı, bölgedeki başarılarını yerel seçimlerde büyüteceklerini söyledi.

Hedeflerinin yerel seçimler olduğunu belirten Ocaklı, “Rize’de yerel seçimlerde de bir olan belediye başkanlığı sayımızı da Rize ve Trabzon’da büyüteceğiz. Önümüzde bir hedef var. Önümüzdeki hedef parti içi tartışmalar ya da ilçe başkanlıkları, il başkanlıkları meselesi değildir. Trabzon’un bütün enerjisini bu seçimlerden sonra buna ayırmasını bekliyorum” dedi.

Tahsin Ocaklı


KAYA: DOĞRULARI SÖYLEMEKTEN KORKMAYIZ, YAPILAN YANLIŞLARLA KAYBETTİK

Eski CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da parti olarak hatalar yaptıklarını ve öz eleştiriden çekinmemeleri gerektiğini kaydetti.

“84 milyonun umudu olan bu parti, yapılan yanlışlar yüzünden yenildi” sözlerini kullanan Kaya, “Biz doğruları söylemekten korkmayacağız. Biz başarısız olduk, yenildik” şeklinde konuştu.

Parti olarak hatalar yaptıklarını ifade eden Kaya, “Doğruları söylemekten korkmayacaksınız. Biz doğruları söylemekten korkmayacağız. Biz başarısız olduk, yenildik. 84 milyonun umudu olan bu parti, yapılan yanlışlar yüzünden yenildi. Buradan dersimizi alacağız. Bu parti ’emek en yüce değerdir’ diyenlerin partisidir. Ama gördük ki partide bir dakika emeği olmayan insanlar listelerde başa yazıldı. Herkes özeleştirisini yapacak. Doğru yaparsanız sonuçlar nasıl olur İstanbul’da gördük. Trabzon’un evladı, hepimizin gururu çıktı 25 yıllık AKP iktidarını devirdi. Hem de bir defa değil iki defa. Allah’ın izniyle yine yapacak. Ben ona sonuna kadar inanıyorum. Doğru insanlarla yürür, doğru işler yaparsanız sonuçları da doğru olur. Biz eksik yaptık. Hata yaptık ve bunun bedelini ödedik. Bir daha hata yapmamalıyız” dedi.

BATMAZ: MAKUS TALİHİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Kongrede söz alan adaylardan Haluk Batmaz’ın açıklamaları ‘değişim’ sloganlarıyla destek aldı.

CHP’yi sol ve sosyal demokrat programlarla yeniden ayağa kaldıracaklarını vadeden Batmaz, “Ben ve arkadaşlarım bu görevi sağlamaya talibiz. 100 yıllık örgütümüzden cesareti partimizin geçmişinden alarak bu göreve talibiz. Partimizin tüm kademelerinde yaşayan bir arkadaşınız olarak Ortahisar İlçe Başkanlığı’na adayım” dedi.

Haluk Batmaz

Konuşmasının büyük bölümünde rakibi Oyman’ı eleştiren Batmaz, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi ilçe başkanı 44 aydır görevdir. Partimizin iktidara koştuğu dönemde Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun enerjisini Ortahisar’da seçmene aktaramadı. Faaliyet raporlarında gösterdiği gibi ne oy ne de üye sayısında anlamlı yükseliş yakalayamadı. Ortahisar seçmeni heyecansız ve küskündür. Ortak aklı önceleyeceğini söylüyor. Bizim anladığımız parti içinde yapılacak olan tüm aday belirleme yönteminin sadece yönetim kurulunun fikrini alarak değil örgütlü katılım sağlamaktır. Parti binasında bile çoğunluğu toplayamadığınız temsilcileri bari köylerde partilerde ziyaret etseydiniz.

Değişim zordur ama değişeceğiz. Oy veren seçmenimiz için, o gençlerimizin gözyaşlarını silen ailelerimiz için geldik, iktidar göremedik diyen babalar için değişeceğiz. Değişim isimler üzerinden değil Fatih Sanayi’den Moloz’daki çay ocaklarından, sıkılmadık el bırakmadan değiştireceğiz. Bu makus talihi değiştireceğiz. Benim gibi her önünden geçtiğimiz Ortahisar Belediye Başkanı koltuğuna CHP’li bir yol arkadaşımızı oturtmaktır. Amansız fakatsız yapacağımıza kimsenin şüphesi olmasın.”

OYMAN: GENEL MERKEZ RAPORLARIMIZA CEVAP VERMİYOR

3,5 yıldır başkanlık görevini yürüten Fatih Suat Oyman, yaptığı konuşmada partisinin örgüt ilişkisini eleştirdi.

Genel Merkez ile sağlıklı iletişim kurulamadığını vurgulayan Oyman, “Genel Merkez tarafından sadece bir kez toplantıya çağrıldım. Onda da ne yazık ki hiçbir şekilde söz alamadım. Dolayısıyla ilçe başkanlarıyla iletişim kuramayan bu örgüt düşüncesinin sağlıklı olmadığı düşüncesindeyim. Birbirimize hiçbir şekilde bağlı olmadığımızı gösteriyor. Biz bununla ilgili olarak ilçe başkanlığı sürecine birçok rapor hazırladık. Ortahisar’ın genel sorunlarının madde madde hazırladık. Daha farklı problemlerle ilgili raporlar hazırladık, sunduk. Fakat ne yazık ki geri dönüşü aynı heyecanla bulamıyoruz” diye konuştu.

Fatih Suat Oyman


‘PEŞ PEŞE GELEN GENELGELERLE ATILAN ADIMLARI REDDEDİYORUM’

Oyman konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün tüzük değişikliğinden bahsediyoruz. Tüzük ve program değişikliğinde üyelerimiz de sohbet ettiğimiz zaman aramızda şöyle bir iletişim geçiyor. Partimiz bizden tüzük değişikliğiyle ilgili değişiklik istiyor ama biz bunu gönderdiğimiz zaman yerine ulaştı mı ya da ilgilenecek mi diye bir güvensizlik yaratıyor. Bu hepimiz için üzücü bir durumdur.

Peş peşe gelen genelgelerle atılan adımları reddediyorum. Parti şu an ne yazık ki genelgelerle beraber hareket ediyor ve o genelge geldiği zaman tüm örgüt alınan o kararla ilerliyorsunuz. Ve ne yazık ki hepimize bu durum zaten zarar veriyor. O yüzden bu kürsülerde size bu şekilde konuşma fırsatı veriyor. O yüzden ben de şikayetçiyim. Tüzük ve yönetmeliklerin yeterli kabulünü görecek ve tüzüğü uygulayacak örgütlenmeyle, heyecanla bakış açımızı değiştirmek zorundayız. Seçim sonuçlarının hepimizi nasıl etkilediğini görüyoruz. Samimi duygularla özeleştiri yapmak tabii ki kendimizi muhakkak ki eksiklerimizi görmek bizim için önemli bir şeydir.”

’86 MAHALLEYİ ADIM ADIM GEZDİM’

Batmaz’ın eleştirilerine cevap veren Oyman, “Eğer mahalleleri dolaşmadığımı söylüyorsanız faaliyet raporunu incelememiş, Ortahisar İlçe Başkanlığı etkinliklerini takip etmemişsiniz demektir. Boşluk bırakmadan ilçemizin her alanında Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil ettik. Partide en çok aldığım şikayetlerde biri beni partide bulamamaları oldu. Çünkü ben makam için değil çalışmak için geldim. Ortahisar 86 mahalleden oluşur. 86 mahalleyi adım adım gezdim. Adım gibi de biliyorum. 86 mahallenin bilgi kartlarını oluşturduk. Nüfuslarından başlayıp hangi tarihlerde ziyaret ettiğimize varana kadar bilgi sahibi olduğumuz şablonlar oluşturduk” dedi.

Akşam saatlerinde açılan sandıklardan kazanan Haluk Batmaz çıktı. 199 oy alan Batmaz, 177 oyda kalan Oyman’ı geride bırakarak CHP’nin yeni Ortahisar İlçe Başkanı seçildi.

Batmaz’ın yönetim kurulu asil üyeleri şu isimlerden oluştu: Asuman Akyaz, Gülseren Akyüz, Mert Arslan, Ali Aydın, Suat Balcı, Fahrettin Demir, Deniz Mahir Eyüboğlu, Temel Eyüboğlu, Sevilay Aydın Fettahoğlu, Ayhan Yılmaz Öztürk, Onur Sungur, Nuray Hayta Şahin, Yasin Topaloğlu, Hamdullah Tufekçi, Fatma Uyanık ve Gülşen Yazıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir