3.7 milyon öğrenci etkilendi

Millî Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan 567 sayfalık rapor, depremden etkilenen 11 ilin gerçekleştirdiği faaliyetler, Bakanlık merkez teşkilatının yürüttüğü çalışmalar ve diğer illerin deprem bölgesi için yaptığı çalışmalar olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.

 Hazırlanan rapor, 6 Şubat’taki depremlerin ardından bölgede ‘arama-kurtarma’, ‘bakım ve onarım’, ‘okulların eğitim-öğretime hazırlanması’, ‘psikososyal destek’, ‘üretim’, ‘taşımalı eğitim’ ‘MEB AKUB ekiplerinin çalışmaları’ gibi birçok alanda yürütülen faaliyetleri içeriyor.

45 BİN DERSLİK ONARILDI
Raporda öne çıkan başlıklar şöyle: “Deprem bölgesinde eğitim yapıları analiz edildi, ağır hasarlı binalar yıkılarak yeniden inşa edilmeye başlandı ve orta derecede hasarlı binalar güçlendirildi. Kademeli olarak eğitim-öğretime başlama kararının alınmasıyla eğitim-öğretime açılabilir durumda olan okulların belirlenmesi için tespit çalışmaları yapıldı. Yaklaşık 45 bin dersliğin onarım çalışmaları tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunuldu. 3 bin 100 yeni derslik de tamamlanarak yeni eğitim öğretim döneminde hizmete açıldı.

ÖĞRETMEN TAYİNLERİNDE KOLAYLIK SAĞLANDI

Yeni atanan veya görev yeri değişikliği nedeniyle yeni görev yerlerinde çalışmaya başlayacak öğretmenlerin barınma sorunlarının çözülmesi ve eğitim öğretim hizmetlerinde aksama yaşanmaması amacıyla öğretmenevi ve akşam sanat okullarında konaklama hizmeti sağlandı.

Öğretmenlerin deprem bölgesi dışındaki illere tayin istekleri yerine getirildi, deprem bölgesi dışındaki illerde görev yapan öğretmenlerden gönüllü olanlar deprem bölgesine görevlendirildi, farklı zamanlarda yapılan atamalarla öğretmenlerin sağlık özrü ve aile birliğine dayanan yer değiştirme işlemleri gerçekleştirildi.

BURSLULUK SINAVINDA 30 BİN KONTENJAN
Öğrencilerin istedikleri illere nakilleri gerçekleştirildi, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için ayrılan 70 bin burs kontenjanın 30 bini depremzede öğrenciler için kullanılmak üzere 100 bine çıkarıldı.

DESTEKLEME KURSLARI AÇILDI
İller arası nakli yapılanlar ile afet bölgesinde eğitime devam edecek öğrencilere 26 milyon 885 bin 685 adet ücretsiz ders kitabı ve yardımcı kaynak dağıtıldı. Öğrenme kayıplarının telafisi için destekleme ve yetiştirme kursları ve yaz okulları açıldı.

KIRTASİYE YARDIMI YAPILDI
Yaklaşık 5 bin kişilik Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi (MEB AKUB) ekipleri, enkazda arama-kurtarma çalışmalarına katıldı. Öğretmenevi ve akşam sanat okullarında 754 bin 180 depremzedeye konaklama ve yemek hizmeti verildi. Öğrencilere toplam 80 bin kırtasiye seti yardımı yapıldı. LGS ve YKS’ye girecek öğrencilere yönelik 83 bine yakın tablet dağıtıldı. TRT EBA kanallarından yayınlanan derslerin takibi için 30 bini aşkın televizyon dağıtıldı.

PSİKOLOJİK DESTEK ÇALIŞMALARI
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere destek olmak için 82 özel eğitim destek çadırı ve konteyner sınıfı oluşturuldu. Deprem bölgesinde tüm çadır bölgeleri ve toplanma yerlerinde çocuklar için 416 adet psikolojik destek, oyun ve etkinlik çadırı kuruldu. Bu çadırlarda 4 bin 574 rehber öğretmen/psikolojik danışman görev aldı. Depremin yaşandığı bölgede birçok proje, faaliyet ve çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir