Birçok Kişinin Sevdiği Çiğ Hamur Yemek Zararlı mı? Çiğ Hamur Yemenin Riskleri Nelerdir?

Kurabiye hamuru, kek hamuru ve çiğ hamur her zaman birçok kişi için pişirilmişinden daha ilgi çekici olmuştur. Büyük ihtimalle herkes özellikle kek pişmeden önce hamurunun tadına bakmıştır. Bunun müptelaları ise sırf hamuru için kek ve kurabiye yapabilir. Fakat çiğ hamur tüketimi büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Çiğ hamurun içerisinde yoğunlukla pişmemiş un ve çiğ yumurta bulunur. Bunların zararları nelerdir?

Pişmemiş Unun Zararları

Unu pişirilmeden tüketmenin potansiyel zararları vardır. Unun içerisin de bulunan bakteriler yetiştirme, hasat ve öğütme gibi işlemlerden geçerken kirlenebilir. Bu yüzden un kullanarak elde edilen yiyecek yüksek ısı kullanılarak pişirilmesi gerekmektedir. Noravirüs ve hepatit A gibi virüsler pişmemiş unla ilgi gıda salgınları ile ilişkilendirilmiştir. Küçük çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar için yaşamı tehdit edebilir. E.coli enfeksiyonlarının salgınları ile de ilişkilendirilmiştir. Bu enfeksiyon, ishal, böbrek yetmezliği ve ölüm riskli sağlık sorunlarını içinde barındırır.

Çiğ Yumurtanın Zararları

Bazı insanlar çiğ yumurtanın ses gibi faydalarını söylese de sağlığı tehlikeye soktuğu göz ardı edilmemelidir. Salmonella bakterisi çiğ yumurtanın içerisinde yer almaktadır. İshal, mide bulantısı ve kusma gibi sonuçlara neden olmaktadır. Saç dökülmesi ve cilt sorunları gibi biyotin eksikliği de çiğ yumurta tüketiminin sebepleri arasındadır. Şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunları zaten başlıca yan etkileri arasındadır. Kaşıntı ve kurdeşen gibi alerjik reaksiyonların görülmesi de muhtemeldir.

Çiğ Hamur Yemekten Sakının

Maalesef cezbedici olan çoğu şey gibi çiğ hamur yemekte içerisinde bulunan un ve yumurta başta olmak üzere birçok yan etkiye sahiptir. Hem lezzetten ödün vermeyip hem de sağlığımızı korumak için ısı görmüş kek, kurabiye ve hamurlu gıdaları tercih etmek faydalı olacaktır. Vücudumuz da bizi rahatsız edecek reaksiyonlar görmemek için çevremizi ve kendimizi korumalıyız.

Doğru Pişirmenin Önemi

Sadece çiğ hamur tüketmek değil hamuru doğru pişirmekte en az onun kadar önemlidir. Pişirilirken yüksek ısı kullanımı zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlar ve bu şekilde vücudumuza zararlı bakterilerin girmesi engellenir. Doğru hamur kullanımının olumlu etkileri oldukça fazladır. Yumuşaklık, nem ve dokusu birbiri ile orantılı olur. Lezzet piştikçe artar. Doğru ve orantılı hamur pişirmek unlu mamullerin lezzetine katkı sağlar. Doğru pişirme yöntemi uygulanınca pişirilen unlu mamullerin raf ömrü uzamaktadır.

Hamur Pişirme Yanlışlıkları

Hamur pişirilmeden önce aşırıya kaçınılmamalı. Az veya çok karıştırmak hamurun yapısını bozar piştikten sonra istenilen yumuşaklık elde edilmez. Aşırı karıştırma, fazla glütene sebep olurken, Az karıştırmak ise düzensiz hamur yapısına sebep olabilir.

Son kullanma tarihi geçmiş ürünler ya da az miktarda maya kullanımı bayat, yassı veya yoğun hamura sebebiyet verebilir. Maya kullanılan hamurlar için fermantasyon süreci oldukça önemlidir. Bekledikçe lezzet artacaktır.

Sıcaklığı ayarlamak ise hamurun hızlı veya yavaş kabarmasına sebep olabilirken aynı zaman da hamurun dokusunu ve lezzetini etkileyebilir.

Çiğ hamurdan uzak durup lezzetlerin tadını çıkarabiliriz.

Sonuç olarak, tüketiminin birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini düşünsek bile tadının bizi cezbetmesine engel olmalıyız. Çiğ hamur tüketiminin zararlarını göz ardı etmeyip doğru pişirme yöntemleri ile daha lezzetli tatlara ulaşmamız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir