Ailesinden geriye kalan fotoğraflarla teselli buluyor

Depreme Antakya ilçesindeki evlerinde yakalanan 8 kişilik Koçak ailesinden 6 kişi, enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

Kardeşi İbrahim’in kendi imkanlarıyla yıkıntılardan çıkmasının ardından, 12 saat sonra kuzeni ve yengesinin çabalarıyla enkazdan kurtulmayı başaran Ahmet Koçak, depremde annesi Saniye, babası Mehmet, kız kardeşi Elif, yeğeni Nazlı Umay, ağabeyi Rasim ve en küçük kardeşi Hüseyin’i kaybetti.

Vücudunun birçok yerinde kırık oluşan, bu nedenle ayakta durmakta zorlanan Koçak, parmaklarındaki sıkıntı yüzünden mesleği berberliği de yapamaz hale geldi.

Her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan Koçak, Arpahan Mahallesi’nde yakınlarının evinin bahçesine kurduğu çadırda kaybettiği ailesinden kalan fotoğraflara bakarak acısını dindirmeye çalışıyor.

“ÜSTÜME İKİNCİ KATIN BETONU DÜŞTÜ”

Koçak, sarsıntının başlamasının ardından yatağından kalkmadığını, ailesinin ise kapıdan çıktıkları sırada merdivenin çökmesiyle enkazda kaldıklarını söyledi.

Üzerine tavanın çöktüğünü ve sesini kimseye duyuramadığını ifade eden Koçak şöyle konuştu:

“Üstüme ikinci katın betonu düştü, dümdüz oldu. Yüzümde betonu hissediyorum, göğüs kafesi beton, ayaklarımın üstü beton. Belki parça parçadır, kaldırabilir miyim diye düşündüm. Bir elim dışarıdaydı, diğer elimde kontrol ettim tek betonmuş, tavan komple üstüme çökmüş.”

Koçak, artçı sarsıntılar sırasında betonun gidip geldiğini, o acıyı çok kötü hissettiğini vurgulayarak, yengesi ve kuzeninin enkaza geldiğinde dışarıda kalan dört parmağını görerek kendisini fark ettiklerini anlattı.

Onlar sayesinde molozlar arasından çıkarıldığını kaydeden Koçak, enkazdan 12 saat sonra kurtarıldığını ifade etti.

“ÖMRÜM BU ŞEKİLDE GEÇECEK”

Koçak, doktorların kendisine sporu yasakladığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“İleriki zamanlarda koşmaya başlasam bile en fazla 10 dakika koşabilirmişim. Çok büyük hasar var, ayakta çok durduğum zaman sol ayağım boşa düşüyor. Kalça kemiği bir yerden kırılmamış, iki yerden kırılmamış, 37’ye ayrılmış. Göğüs kafesim şu anda üç santimetre içeride. Tam kalbimin üzerine denk gelmiş. Çok şükür, nefes alıyorsun. En azından gidenlerin arkasından bir dua edebiliyorsun. Ömrüm bu şekilde geçecek”

Koçak, vücudunda oluşan hasardan dolayı berberlik mesleğine devam edemeyeceğini, bu nedenle hayatta kalan kardeşiyle farklı bir iş bularak geçimlerini sağlayacaklarını söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir